تعمیر فر

فراز پشتیبان، بهترین نمایندگی تعمیر فر در ایران با سال ها سابقه فعالیت در این زمینه توانسته است خدمات بی نظیری را به مشترکین خود ارائه نماید. در این مقاله نکات و راهنمایی هایی در مورد عیب یابی و تعمیر فر اجاق گاز برای مشترکین بیان شده است تا آن ها با مشکلات احتمالی که برای دستگاه پیش می آید و نحوه تعمیر آن آشنایی بیشتری داشته باشند.

تعمیر فر به دلیل داغ شدن بیش از حد

شاید تصور کنید که تعمیر فر و اجاق گاز کار سختی است اما کارشناسان فراز پشتیبان با آموزش دوره های تخصصی این کار را در کمترین زمان ممکن برای مشترکین انجام خواهند داد. در ادامه در مورد عیب یابی زمانی که فر بیش از حد داغ می کند و قطعات احتمالی دخیل در این امر برایتان صحبت خواهد شد.

با مطالعه مطلب زیر شما می توانید متوجه شوید که فر اجاق گاز به چه نحوی کار می کند و چطور می توان تشخیص داد که مشکلش از کجاست یا کدام قطعات باید تعمیر شوند.

تعمیر فرسنسور دما

در گاز های رومیزی جدید که سیستم الکترونیکی دارند، وظیفه سنسور دمای فر، کنترل دمای گاز است. در نتیجه این سنسور به کنترل الکترونیکی این پیام را ارسال می کند که المنت های دستگاه روشن یا خاموش شوند. در صورت عدم کارکرد صحیح سنسور ها سیگنال های مربوطه به المنت فرستاده نخواهند شد و خاموش و روشن شدن آن با مشکل روبرو می شود.

سنسور دما نزدیک المنت کباب پز است. زمانی که سنسور دما خراب می شود، یک کد خطا نمایش داده خواهد شد. در صورتی که احتمال می دهید مشکل از سنسور دماست بهتر است مقاومت آن را توسط مولتی متر بررسی کنید. برای این کار شما ابتدا باید میزان صحیح مقاومت آن را در محیط اتاق اندازه گرفته و بدانید. توجه کنید که قبل از این کار دستگاه را باید از برق بکشید.

ترموستات کنترل فر

مکان قرارگیری ترموستات کنترل فر در پنل کنترل اصلی می باشد. وظیفه آن کنترل نمودن المنت های پخت و کباب پز دستگاه است. ترموستات کنترل کلید کنترل شونده به واسطه دما بوده و در نتیجه از طریق اتصالاتش برق را به المنت ها انتقال می دهد.

زمانی که ترموستات مشکل داشته باشد فر بیش از حد داغ می شود و حرارت بالای آن به دستگاه آسیب وارد کند. بنابراین هنگامی که دمای فر مناسب نباشد یکی از عواملی که می تواند مشکل را متوجه خود سازد، ترموستات است. در ابتدای امر بهتر است سایر اجزا جدا شوند. برخی از کنترل ها تا دمای پنجاه درجه هم کالیبره خواهند شد اما بهتر است که از یک دماسنج دقیق برای این کار استفاده کرد.

در قسمت پشت کنترل شما می توانید پیچ تنظیمات را مشاهده کنید. توجه کنید که اگر به جای پیچ، پرچ مشاهده کردید یعنی برای کالیبره شدن تعبیه نشده است. قبل از اینکه این تعمیرات را انجام دهید بهتر است برق دستگاه را کاملا قطع نمایید.

تعمیر فر زمانی که بعد از یک سیکل خود تمیز کنندگی باز نمی شود

جهت راهنمایی مشترکین در مورد عیب یابی و تعمیر فر که ممکن است بعد از یک سیکل خود تمیزکنندگی باز نشود، در ادامه راجع به سنسور دمای آن مطالبی بیان شده است. با خواندن این بخش شما می توانید متوجه شوید که اگر مشکلی در این رابطه به وجود آید با چه نشانه هایی بروز خواهد کرد و جهت تعمیر و سرویس دهی آن بهتر است چگونه اقدام کنید تا مشکل به درستی برطرف شود.

تعمیر فرسنسور دمای فر

زمانی که بعد از سیکل تمیز شدن در فر باز نشود، مشکل می تواند مربوط به سنسور دما باشد. زمانی که سنسور دما مشکل داشته باشد با نمایش داده شدن یک کد خطا در اکثر فر های الکترونیکی این عیب بروز پیدا می کند. جهت اطمینان از این امر که مشکل مربوط به سنسور دمای فر است یا خیر، بهتر است در ابتدا برق آن را کامل قطع کنید. سپس بعد از گذشت چند دقیقه مجددا آن را وصل نمایید. با این کار به دلیل ریست شدن کنترل، ممکن است در فر باز شود.

با انجام این شیوه اگر شما موفق به باز کردن در فر نشدید این بار باید سنسور دمای آن را در پشت دستگاه بررسی نمایید. ابتدا برق دستگاه را قطع کرده و پنل پشت آن را بردارید. سعی کنید با پیدا کردن رابط های الکتریکی سنسور آن را از برق جدا کنید. بهتر است که مقاومت سنسور را با مولتی متر بررسی کرده و با میزان صحیح آن در دمای محیط مقایسه نمایید.

اگر متوجه شدید که سنسور معیوب شده است این امکان را دارید که یک سنسور جدید را به طور موقت به رابط های قبلی وصل کنید. حال برق را وصل کرده و در فر را باز نمایید. زمانی که در فر برایتان باز می شود می توانید به طور کامل سنسور را تعویض نمایید. توجه کنید که تعویض کلی و تعمیر فر اجاق گاز باید توسط یک کارشناس ماهر انجام شود.

مطالب مرتبط